Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları 2022

Kredi kartını nakite çevirme nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Yani kredi kartındaki parayı nakite çevirme işlemi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Günümüzde kredi kartındaki limiti nakite çevirme işlemleri oldukça yaygın durumdadır. Hatta hemen herkesin bir adet de olsa kredi kartı var. Kredi kartı zor zamanlarımızda yanımıza koşuyor ve bize bu konuda çok yardımcı oluyor. Fakat bazen nakit paraya ihtiyacımız olabilir ve ödemeleri nakit parayla yapmak zorunda kalabiliyoruz, bu gibi durumlarda kredi kartı limitini nakit paraya çevirmek zorunda kalıyoruz. Normal şartlarda kredi kartını nakit paraya dönüştürebiliyorsunuz fakat bu işlemden komisyon alındığı için pek tercih edilmeyebiliyor, fakat biz yine de kredi kartını nakit paraya çevirebileceğiniz tüm yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları

Kredi kartını nakite çevirme yolları en basit şekli ile sitemizde yer almaktadır. Kredi kartını taksitli nakite çevirme ve diğer yöntemleri aşağıda maddeler halinde belirtiyoruz.

 1. Nakit Avans Çekmek
 2. Alışveriş Yaparak Nakit Para Almak
 3. Yakınlarınızın Ödemelerini Yaparak Nakit Para Almak
 4. Altın Alın
 5. Senetle Alışveriş Yaparak Nakde Çevirin
kredi kartını nakite çevirme yolları nelerdir?
kredi kartını nakite çevirme yolları nelerdir?

Nakit Avans Çekmek

Kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinden biri olan nakit avans, bankaların kredi kartı müşterileri için sunduğu bir özelliktir. Nakit avans, kredi kartı limitini kullanarak borç nakit para çekmektir. ATM cihazları üzerinden veya banka şubeleri vasıtasıyla nakit avans çekebilirsiniz. Banka bu işlem için sizden ücret tahsil edebilir.

 1. İlk olarak en yakın ATM’ye gidin ve kredi kartınızı ATM soketine yerleştirin.
 2. Giriş bilgilerinizi tamamlayın ve kredi kartınızın limitini kullanarak nakit avans çekin.
 3. Çekeceğiniz nakit avans işlemlerinden çoğu banka %0,50 ile %1,50 arası komisyon almaktadır. 
 4. Yani 1000 TL nakit avans çektiğinizde, 5-15 TL arası bankaya komisyon ödemesi yapıyorsunuz.

Alışveriş Yaparak Nakit Para Almak

Bu da sıkça başvurulan kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinden. Bu işlemde kredi kartı sahibi en yakın işletmeye giderek kredi kartıyla alışveriş yapar, yaptığı alışveriş karşılığında işletme vergi ödediğinden %18 oranında KDV tahsil edilir. İşletmede bu işlem için sizden komisyon talep edebilir. 

 1. En yakın işletmeye gidilip bu konu ile ilgili izin istenir.
 2. İşletme kabul ettiği takdirde kredi kartıyla alışveriş yapılır ve alışveriş tutarının %75 ya da %80’i kart sahibine nakit olarak işletme sahibi tarafından ödenir.
 3. Örneğin kredi kartınızdan 500 TL çekildiğinde işletme sahibi size bu işlem karşılığında 400 TL civarı bir miktar ödeyebilir.

Yakınlarınızın Ödemelerini Yaparak Nakit Para Alın

Kredi kartınız ile yakınlarınızın faturalarını veya alışverişlerini yapabilir ve karşılığında kart sahibinden nakit para tahsil edebilirsiniz. Bunun için bir yakınızdan ricacı olmanız yeterli. Alışverişe çıktığında kartınızı ona verebilir ve harcamalarını sizin kartınızla yapmasını isteyebilirsiniz. Daha sonra alışveriş karşılığını size nakit para olarak verecektir.

Altın Alabilirsiniz

Kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinden biri olan altın alımı, çok daha yüksek miktarlardaki nakit ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Eğer nakit ihtiyacınız 5 bin 10 bin gibi daha yüksek tutarlı ise, kredi kartını kullanarak kuyumculardan altın alabilir ve daha sonra altını tekrar kuyumcuya satarak paranızı nakde çevirebilirsiniz. Bu yöntem pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca aldığınız altınları dört taksit yapabilir ve faizsiz bir şekilde bankaya dört ayda geri ödeyebilirsiniz.

kredi kartındaki parayı nakite çevirme yolları
kredi kartındaki parayı nakite çevirme yolları

Senetle Alışveriş Yaparak Paranızı Nakde Çevirin

Yine senetle alışveriş de kredi kartını nakit paraya çevirmek için en sık başvurulan yollardan biridir. Fakat bu yol size epey pahalıya mal olabilir. Zira ihtiyacınız olan paranın çok üzerinde bir harcama yapmak zorundasınız. Sistem nasıl işliyor dediğinizi duyar gibiyim, hemen anlatayım.

 1. Önce internet üzerinde sıfır satılan telefon, bilgisayar, tablet veya dizüstü bilgisayar gibi pahada ağır yükte hafif olan elektronik eşyaları seçiyorsunuz.
 2. Bunlardan herhangi birini satın alıyorsunuz fakat satın alırken, ihtiyaç duyduğunuz paranın %15-20 daha pahalısını alın, çünkü satarken o farkı kaybedeceksiniz.
 3. Örneğin 5 bin liraya ihtiyacınız varsa 6 bin liralık telefon alın.
 4. Daha sonra bunu internet üzerinde sıfır olarak kaydedip satın.
 5. Piyasada en ucuz fiyatı siz verdiğiniz için satmanız bir gün bile sürmeyecek emin olun.

] }

Hakkında Emrah

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. Uzmanlık alanları arasında Finans, Kredi, Muhasebe, Risk ve Yönetim bulunmaktadır. ParaGüncel olarak, para odaklı her konuda içerikler üretip değerli okurlarımıza bilgi sunmayı misyon edindik. Reklam, öneri, istek ve şikayetleriniz için paraguncel@gmail.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir