Nafaka Düzenlemesi ve Nafakada Son Durum 2022

Nafaka düzenlemesi uzun zamandır bekleniyor. Yeni nafaka yasası uygulama biçimi ve nafakada son durum detaylarını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya karar verdik. Yeni nafaka düzenlemesi ile uygulamanın kişilere ne gibi avantaj ve dezavantaj sağladığını merak eden ve bu konuda net bir biçimde bilgi sahibi olmak isteyen çok insan var. Boşanma sonrası taraflardan birinin ekonomik sıkıntıya düşmemesi için diğerine verdiği belirlenmiş bir ücret söz konusudur. İşte bu ücretin zamana yayılması söz konusu. Yani nafaka süreleri ile ilgili bir nafaka düzenlemesi tasarısına gidileceğini biliyoruz.

Nafaka Düzenlemesi 2022 Yılında Nasıl Oldu?

Nafaka düzenlemesi 2022 yılında değişime gidecektir. Muhtemelen süresiz nafaka ortadan kaldırılarak belirli süreler ile düzenleme hayata geçirilecek. Evli kalma süreleri nafaka sürelerinde etkili olabilir. Nafaka, süresiz olarak biliniyor ancak tam olarak öyle değil. Yoksulluğa düşeceği tahmin edilen taraf evlenirse yada çalışmaya başlarsa nafaka zaten kesiliyor. Süresiz nafaka diye bir durumun olmadığını aslında bu noktada anlamış oluyoruz. Nafaka sadece kadına verilen bir ödeme değildir aslında. Taraflardan kim yoksulluğa düşecek ise kadın yada erkek ona nafaka ödenir. Tam da bu noktada yeni bir nafaka düzenlemesi ihtiyacı doğmuştur.

nafaka yasası
nafaka yasası 2022 güncel

Nafaka Ne Kadar?

Nafaka ne kadar sorusu son zamanlarda artmış durumdadır. Nafaka artış oranı 2022 yılında değişebilir. Şu anda nafaka miktarlarının 300 TL-500 TL bandında olduğu söyleniyor. Nafaka ödemeleri ile taraflar ne fakirleşiyor ne de zenginleşiyor. Nafaka miktarları oldukça taban fiyattan seyrediyor. Elbette nafaka kişilere de yasal bir yükümlülük getirmektedir. Günümüz ekonomisinde hayat pahalılığı ele alındığında nafaka miktarlarının kişilerin geçimini sağlaması konusunda alt düzey kaldığını söyleyebiliriz. Zira bir diğer adı yoksulluk nafakası ama ödenen miktarlar yoksulluğu maalesef giderememektedir.

Nafaka konusunda daha önce yayınladığımız yazıya göz atabilirsiniz; Nafaka Hesaplama Nedir? Nafaka Ne Kadar? Boşanmada Nafaka Son Durum 2022

Nafaka Yasası 2022 Yılı Güncel Durum

Nafaka yasası 2022 yılında güncelleme alacak tasarılar arasındadır. Nafakada son durum ise yapılacak düzenleme ile birlikte nafaka ödemelerine üst sınır konulabilir. Bunun yanında nafaka ödemeleri 2 yıldan az süren evliliklerde 5 yıla kadar, 5 yıldan daha az süren evliliklerde 7-8 yıl, 5 ile 10 yıl arasında süren evliliklerde 12 yıl, 15 yıldan daha uzun süren evliliklerde ise evlilik süresi kadar yapılabilir. Nitekim bu süreler elbette kişilerin ekonomik durumları ve hakimin kararına bağlı olarak değişiklik de gösterebilir.

nafakada son durum
nafakada son durum 2022

Nafaka Artırım Davası Nasıl Olur?

Nafaka artırım davası konusuna da değinmemiz değerli okurlarımız için yararlı olacaktır. Özellikle de nafaka artırım dilekçesi nasıl ve ne şekilde hazırlanır şeklinde sorular da gelmiyor değil. Mevcut nafaka miktarının artırılmasına yönelik başvuru yasal yollarla yapılabilir. Yani nafaka artırmak için dava açılması gerekmektedir. Nafaka artırım davasının kabul görmesi kişilerin ekonomik şartlarına ve hakkaniyet unsurlarına göre değişiklik gösterir. Elbette nafaka davalarında davaya bakan hakim nafaka verilmesine karar verdiği tarihte ilgili nafakanın hangi miktarda ve ne şekilde artacağına da karar vermiş olabilir.

Nafaka Artırım Davası Ücreti Ne Kadar?

Nafaka artırım davası ücreti aslında yeni nafaka düzenlenmesi konusundan ziyade harç esaslıdır. Yani nafaka artırım davası açan taraf, artırım talep ettiği oranda dava açmak için harç ödemek durumundadır. Elbette bu konuda nafaka artış oranı Yargıtay tarafından da belirlenebilir. Ücrete konu olan gider kalemleri başvuru harcı, dosya giderleri, peşin verilen harç, tebligat gideri, vekalet suret harcı, tanık gideri, diğer iş ve işlemlerden oluşmaktadır. Bunların net hesaplanması ise artış talep edilen tutara göre değişir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nafaka Düzenlemesi 2022 yılında değişikliğe uğrayacak boşanma esasına dayalı ödeme biçimlerini içeren bir taslaktır.

Nafaka Düzenlemesi 2022 yılında birçok değişikliğe uğrayacaktır. Daha detaylı bilgi ve analiz için konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Emrah

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. Uzmanlık alanları arasında Finans, Kredi, Muhasebe, Risk ve Yönetim bulunmaktadır. ParaGüncel olarak, para odaklı her konuda içerikler üretip değerli okurlarımıza bilgi sunmayı misyon edindik. Reklam, öneri, istek ve şikayetleriniz için paraguncel@gmail.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir