Temettü Nedir? Temettü Veren Hisseler ve Hesaplama 2022

Temettü nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Temettü veren hisseler konusunda yatırım, halka açık bir şirkete ortak olabileceğiniz ve şirketin yaptığı kardan pey alabileceğiniz bir modeldir. Temettü tarihleri baz alınarak yapılacak yatırım borsadaki hisse senetlerine yapılmaktadır. Halka açık bir şirket, eğer temettü ödüyorsa, karını yatırımcılarına dağıtır. Örneğin X şirketi bu sene 100 lira kar etmişse, bunu yatırımcılarıyla paylaşabilir, yatırımcılar da şirketteki sahiplik oranlarınca bundan pay alırlar. 

Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

Temettü veren hisseler değişkenlik göstermektedir ancak aşağıda temettü veren şirketler bazında bu konuyu özetlemeye çalıştık. Dediğimiz üzere zamanla bu liste değişiklik gösterebilir.

 1. Tuprs
 2. ADEL.
 3. AGHOL.
 4. AKCNS.
 5. AKSA.
 6. ALARK.
 7. ALGYO.
 8. ALKIM.
 9. ANHYT.

Temettü Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Temettü hesaplama ile yatırımdan ne kadar para kazanacağınız tamamen yatırım yaptığınız şirketin karlılığına bağlıdır. Bu yüzden temettü nasıl hesaplanır sorusuna aslında şöyle cevap vermek daha doğru olur; Şirket kar ederse para kazanırsınız, kar etmezse kazanamazsınız diyebilirsiniz. Çünkü temettü yatırımı yapabilmek için borsada yer alan şirketlere ortak olmanız gerekir ve bu ortaklık kar ve zarar ilişkisine dayalıdır. Borsa yatırımından para kazanmak istiyorsanız, uzun vadede düzenli olarak büyüyen ve kar eden şirketlere yatırım yapmalısınız.

 • Bazı şirketler çok yüksek temettü verebilirler, hatta verdikleri temettünün oranı yıllık %25’leri bile bulabilir.
 • Bu şirketler herhangi bir yatırım yapmazlar, elde ettikleri karı doğrudan yatırımcılara dağıtırlar bu nedenle şirketin büyümesi çok zordur.
 • Bu şirketlerin piyasa değerleri de enflasyona yenik düşebilir. Uzun vadede sürekli olarak büyüyemedikleri için veya büyümek için borç aldıkları için, aldıkları borç kadar değeri düşer ve genel olarak hisse fiyatında pek artış olmaz.
 • Yüksek temettü her zaman yatırım yapalım demek değildir, buna mutlaka dikkat edin.
 • Çok düşük temettüden kaçınmak, çok yüksek temettüye kaçmak doğru değildir, öncelikle şirketi tanıyın, temettü en son bakacağınız şeylerden biridir. 
temettü veren hisseler
temettü veren hisseler

Temettü Tarihleri Açısından Nasıl Bir Yatırım Yapılmalıdır?

Temettü tarihleri açısından yatırım yapabilmek için borsada halka arz etmiş bir hisse senedi bulmanız yeterlidir. Bu hisse senetlerinin bir kısmı temettü öderken bir kısmı ödemez, yani hiçbir şirket temettü ödemek zorunda değildir, bu nedenle özellikle temettü 2022 yatırımı için temettü ödeyen şirketlere yatırım yapmanız gerekmektedir. Tüm bunlar için öncelikle borsada yatırımcı hesabı açmanız gerekmektedir. Borsada yatırımcı hesabı açabilmek için, en yakın bankaya gidip başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Şirketler Temettü Öder?

Bu konuda net bir sınırlama bulunmaz, hangi şirketin temettü ödeyeceği de kesin değildir, her şirket temettü vermek zorunda değildir. Genelde şirkete yatırımcı toplamak isteyen firmalar ya da yeteri kadar büyümüş olan firmalar temettü verirler. 

Temettü Nasıl Dağıtılır ve Nasıl Verilir?

Temettü tamamen şirketin yaptığı kar ile ilgilidir, bu nedenle her şirketin aynı miktarda temettü ödemesi mümkün değil. Buna ek olarak her şirket her sene aynı miktarda temettü de ödemeyebilir. Şirket zarar ederse temettü ödemesi yapamaz.

Temettü Dağıtım Şekilleri

 1. Nakit Temettü
 2. Hisseli Temettü

Nakit Temettü: Borsadaki şirketin, yaptığı karı yatırımcısı ile nakit olarak paylaştığı türden bir dağıtımdır.

Hisseli Temettü: Bu tip temettü dağıtan şirketler yatırımcılarına nakit yerine hisse senedi verirler. Örneğin şirketin 100 adet hissesine sahip olan birisi, %5 temettü sonrası paylarını 105 hisseye çıkarır, yani şirketi satın alması hızlanır.

temettü hesaplama
temettü hesaplama

Temettü Emekliliği Oranı ve Temettü Verimliliği Nedir?

Temettü emekliliği oranı ya da temettü verimliliği, bir şirketin piyasa değerine oranla ne kadar temettü dağıttığı ve temettü veren yüksek hisseler hakkında bilgi veren bir ölçüttür. Örneğin bir şirket %5 temettü verimliliğine sahipse, piyasa değerinin yüzde 5’i kadar ya da sizde olan hisselerin değerinin %5’i kadar temettü dağıtıyor anlamına gelir.

 • %5 temettü verimliliği olan bir hisse senedine 10 bin TL yatırdıysanız, temettü dağıtımı esnasında 500 TL temettü ödemesi alırsınız. Bu parayı çekip harcayabileceğiniz gibi yeniden şirkete yatırmayı da tercih edebilirsiniz.
 • %8 temettü verimliliği olan bir hisse senedine 10 bin TL yatırdıysanız, temettü dağıtımı esnasında 800 TL temettü ödemesi alırsınız.

Temettü Nedir, Neden Temettü Yatırımı Yapılmalıdır?

Temettü nedir mi? Çok basit çünkü temettü yatırımının tercih edilmesi ile ilgili çok sebep vardır. Hatta temettü emekliliği konusuna günümüzde, özellikle gelişmiş ülkelerde oldukça sık tercih edildiği gibi düzenli olarak yatırım da yapılır.

 • Geleceğiniz için düzenli olarak kar edip temettü ödeyen şirketlere yatırım yapın.
 • Bu ilerde sizin için emekli maaşı almak gibi ya da ekstra bir gelir üretmek gibi önemli bir konu olacak.
 • Borsa en çok paranın kazanıldığı yatırım araçlarından biridir, bu nedenle temettü modelinde yatırım da sıkça tercih edilmektedir.
 • Şirket büyüdükçe hem paranız hem de temettü ödemeniz artar. Banka faizinde bile böyle şeyler bulunmaz.
 • Örneğin x şirketine 2000 yılında 40 bin lira yatırdığınızı varsayalım, bu şirket oldukça fazla değerlendi ve bugünkü piyasa değeri 2 milyon TL. diyelim. Şirket 2000 yılından bu yana düzenli olarak %6-8 arası temettü ödediğini de varsayalım.
 • O zamanlar yıllık olarak aldığınız 2500-3000 TL arası temettü geliri bugün 120-160 bin liraya kadar ulaşmıştır, aynı zamanda paranız da 40 bin liradan 2 milyon liraya çıkmıştır. Hem paranız değerlenmiş hem de aldığınız yıllık ödemeler artmıştır.

] }

Hakkında Emrah

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. Uzmanlık alanları arasında Finans, Kredi, Muhasebe, Risk ve Yönetim bulunmaktadır. ParaGüncel olarak, para odaklı her konuda içerikler üretip değerli okurlarımıza bilgi sunmayı misyon edindik. Reklam, öneri, istek ve şikayetleriniz için paraguncel@gmail.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir